2020 Chesley Nominees

2020 Chesley Nominees

These are the 2020 Chesley Nominees.  

Announced at the Columbus Virtual NASFiC August 22.

Voting happens August 28th – September 18th!

Best Cover:  Hardback Book
Tommy Arnold Gideon the Ninth by Tamsyn Muir (Tor / September 2019)
Tran Nguyen The Storm Crow by Kalyn Josephson (Source Books Fire / July 2019)
Karla Ortiz Rage of Dragons by Evan Winter (Orbit / July 2019)
Feifei Ruan The Descendant of the Crane by Joan He (Albert Whitman / April 2019)
Michael Whelan Empire of Grass by Tad Williams (DAW Books / May 2019)
Eric Wilkerson Tristan Strong Punches a Hole in the Sky by Kwame Mbalia (Rick Riordan Presents / October 2019)

Best Cover:  Paperback or Ebook
David Curtis Silver in the Wood by Emily Tesh (Tor/Forge Tor.com / June 2019)
Jamie Jones The Warrior Moon by K Arsenault Rivera (Tor / September 2019)
Amanda Makepeace The Long List Anthology Volume 5 by David Steffen (Diabolical Books / December 2019)
David Palumbo Wildcards IX: The Jokertown Shuffle edited by George R.R. Martin (Tor / April 2019)
Dan Dos Santos The Cunning Man by D.J. Butler and Aaron Michael Ritchey (Baen / November 2019)
Jeremy Wilson Seven Blades in Black by Sam Sykes (Orbit / April 2019)

Best Magazine Illustration
Yoshitaka Amano Blood Borne #12 / June 2019
Evan Cagle Buffy the Vampire Slayer: The Chosen Ones #1 / August 2019
Matt Dixon Clarkesworld #152 / May 2019
Tiffany England Into the Wild Blue Yonder, Cricket Magazine / October 2019
Tithi Luadthong Lightspeed #109 / June 2019
Reiko Murakami Lightspeed #104 / January 2019

Best Interior Illustration
Francois Baranger The Call of Cthulhu Design (Studio Press / November 2019)
Audrey Benjaminsen Time Variance of Snow by E. Lily Yu (Tor.com / December 2019)
Amanda Makepeace “Fanfare for Rose” (Amazing Stories, Spring 2019, Vol 76)
John Picacio Ninth House by Leigh Bardugo (Flatiron Books/Macmillan / September 2019)
Armando Veve Knowledgeable Creatures (Tor.com / March 2019)
Allen Williams Pan’s Labyrinth by Guillermo del Toro and Cornelia Funke (Katherine Tegen Books / July 2019)

Best Gaming Related  Illustration
Wylie Beckert Rosethorn Acolyte: Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
Iris Compiet Brazen Borrower: Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
Melissa Gay Summer Dandelion: Olde Fae Card Game (Changeling Artist Collective / June 2019)
Winona Nelson Lonesome Unicorn: Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
Omar Rayyan Flaxen Intruder:  Throne of Eldraine Magic Card (WotC / October 2019)
Charles Urbach King By His Own Hand Official VIG (Very Important Gamer) Attendee Badge and Art Print for GameHole Con Gaming Convention (October 2019)

Best Product Illustration
Oliver Barrett Full Metal Jacket (Mondo Poster / June 2019)
Tehani Farr The Sky Mage and The God Eye Poster art (Pawahtun Festival / January 2019)
Emily Hare Dragons 2020 Calendar (Kickstarter / November 2019)
Kez Laczin Cover art for the song Stronger by TheFatRat (Monstercat / June 2019)
John Picacio La Cantarita (Loteria Grande Card published by Lone Boy / December 2019)
Rachel Quinlan Olde Fae tuck box, Rachel Quinlan (Changeling Artist Collective)

Best Color Work – Unpublished
Bruce Brenneise If Stones Could Cry (Digital)
Martina Fačková Spellbinding Terror (Digital)
Te Hu Who am I? -La Marcarena (Digital)
Debbie Hughes The Raven, The Wolf and the Maiden (Oil on panel)
Elizabeth Leggett The Devil / The City (Digital)
David Seidman The Divine Migration (Digital)
Lauren Raye Snow Anima Sola I (Digital)

Best Monochrome Work- Unpublished
Ken Cunnningham Both Their Coats Were Heavy (Graphite powder on dura-lar)
Jeff Echevarria Doctor, My Eyes (Charcoal, graphite and gouache)
Tehani Farr Gyhan akaii dannan Deli Iatt ”She who sits at the end of the world upon a mountain of bones dreaming” (Mixed Media, watercolor, graphite pencil)
Melissa Sue Stanley The Tootsie Monster (Graphite)
Allen Williams The Hidden Light (Powdered graphite pencil, oil on board)

Best Three Dimensional
Daria Aksenova The Crane Wife (Pen, Ink & Goldleaf on hand cut, suspended, layered)
Sara Felix The Cosmic Egg (Mixed Media)
Kristine Poole The Spinner of Dreams (Bronze)
Forest Rogers Selene (Mixed media)
Vincent Villafranca Unbridled and Unfettered (Bronze)

Best Art Director
Christine Foltzer Tor/Tor.com
Irene Gallo Tor/Tor.com
Kate Irwin (Wizards of the Coast)
Lauren Panepinto (Orbit)
Nadine Schäkel (Ulisses Spiele)
Cynthia Sheppard (Wizards of the Coast)

Lifetime Artistic Achievement Award
Yoshitaka Amano
Stephanie Law
Gregory Manchess
Iain McCaig
Syd Mead
Wendy Pini
Allen Williams